Hej!

Har blivit lite dåligt bloggande den senaste veckan. Fy på oss!

tänkte uppdatera er lite kort nu och så hoppas jag att vi hinner uppdatera lite mera i kväll.

Projektet:

hallen, står för närvarande ganska still. Det som ska göras där först och främst, innan vi börjar greja med något annat, är ju att rensa ut all gammal isolering (dammigt bös). Så hinner vi, blir det ett projekt idag med andningsskydd på!

Trädgården, tycker jag att vi har slitit på bra med. Erik har ju i veckan (äntligen) fått köra lite grävmaskin. Så vi har grävt upp stubbar och rötter. Vi försöke nu att anlägga lite gräsmatta. Vi vill ju inte att allt ska vara perfekt, altså golfbana. Utan att det ska synas att det är en gammal trädgård. Men vissa delar av trädgården ser ju fortfarande ut som ett bombnedslag. erik har även anlagt ett bra dike (fartdämpare) mellan våran trädgård och grusvägen. Behövdes då det blev så mycket vatten i ena delen av trädgården.

Vi har en del att snygga till, och det tänkte vi gjera med idag. Låna en traktor och köra bort de jord-och-rot högar som blivit. Kratta och pyssla, kanske elda lite bös och gamla brädor.

Förhoppningsvis hinner vi med en del nu idag när det är sista semester dagen (!!!)

Idag är det den 29:e, vilket innebär att det är exakt på datumet en månad sedan vi skerv på pappren till huset!

Tänk vad tiden går fort?

/ Ida (Erik klipper gräset!)