Hej hopp igen!

Ja… då har vi undersökt det ”lilla” hålet. Det blev en del att riva upp kan man säga. Men inte helt oväntat heller, det hade ju regnat in en del just i det hörnet. Innan taket lades om alltså, för typ 10 år sedan. Men lite tur hade vi ändå, det mesta och riktigt dåliga höll ju sig till just det hörnet, och en bit bort under tröskeln till dörren. Det är alltså timmret i väggen längst ner i det hörnet som är kasst. Och inte så lite heller, det smulade ju ganska bra om de! hehe. Erik river upp och undersöker vad som är dålig, jag pysslar i trädgården. Bra och jämnställd fördelning. Jag kommer dock in med jämn a mellan rum för att hålla ett litet vakande öga på Erik så att han inte river ner något som jag vill spara på. Något som jag tycker kan vara bra att ha i framtiden. Enligt mig. Typ den söta lilla gaderoben i hörnet i hallen. Om  vi skulle behöva riva upp golvet där under, tycker jag att vi ska lyfta upp gaderoben och sen montera tillbaka den på det nya golvet. Om det nu skulle vara möjligt? (och inte allt för svårt..) Men det är i ju inte ens säkert att vi måste riva upp golvet där, för det verkade ju ändå ganska bra.

Lite tur har vi ändå allt!

Erik hittade även ett litet fynd i husgrunden. En ny liten kompis. En mumifierad räv. Den hade nog legat där sen de lade om det golvet förra gången för si sådär 30 år sedan.

Nu ska vi stax ner till skolan igen för att plocka ihop lite skräp ifrån golvet. / Ida

 

Erik börjar riva upp golvet