Hej!

Jag sitter här och väntar på att kladdkakan som står i ugnen ska bli klar… så ska jag cykla ner med den till Erik som är vid skolan och grejar. Idag hade vi tänkt att börja riva lite i golvet som är i hallen. Det går ju att se ut där. Inte så bra. Men vi ska se efter hur mycket som måste göras (en hel del fömodligen) kanske har vi tur och det inte är så falrigt som det ser ut?

Men innan Lars-Erik (förra ägaren) lade om teglet på taket, så regnade det antagligen in ganska så kraftigt. Och hålet som blev där under bänken syntes inte för att det stod en massa saker ivägen tidigare.

Men nu får nog kladdkakan ta å bli klar någon gång… Kliar lite i fingrarna nu, vill ut och greja!!

Min lillebror Edvin har ju som sommarjobb att måla garaget i ny falu rödfärg, så han kommer också få smaka lite på den nybakade kladdkakan!

Vi skulle inte klara oss utan släkt och vänners hjälp.

/Ida

Garaget som det ser ut just nu! Syns att det har fått lite ny röd färg på långsidan.