Hejsan!

Här kommer öppettider samt vägbeskrivning åter igen!

Öppet:
torsdag- fredag 14-19
Lördag – Söndag 10-19

Öppet dessa dagar fram till 31 augusti!

frågor eller liknande kan ni maila till: idascafe@outlook.com

Tänkte publicera en vägbeskrivning till Broby Skola här.

Från Lidköping: Åk på riksväg 44 mot Götene, ta första avfarten in mot Skeby. I fyrvägskorsen där (Skeby korse) kör rakt fram genom Skeby. Efter ett par kilometer kommer man åter igen till fyrvägskorsning med högerregeln, ta vänster mot Götene. Kör sedan ca 1 km, tills man åker över en liten bro. Direkt där efter svänger man (Broby skylt på höger sida där med) höger, och så är man framme. Det vita kapellet ligger alldeles intill. Skolan är en stor grön byggnad, med veranda på framsidan.

Från Götene: Kör mot Källby och Lidköping på riksväg 44. Efter att man passerat Skälvum, ta första avfarten på vänster sida. Skyltat mot Broby. Passera Kollängen, och kör ytterligare ett par kilometer. Där efter kan man se ett vitt kapell på vänster sida, sväng av på grusvägen där till vänster. Så ligger Broby Skola alldeles intill kapellet. En stor grön byggnad med veranda.

Från Skara: Kör genom Uddetorp, vidare ett antal km. Följ landsvägen ”rakt” fram ca 7 km. Sen kommer man till en T-korsning, där tar man höger mot Hangelösa kyrka. Kör någon kilometer tills man kommer till en trevägskorsning mitt för Hangelösa kyrka, där tar man höger. Sen följer man den tills man kommer till en fyrvägskorsning med högerregel (Broby korse) där kör man rakt fram mot Götene. Sedan följer man den vägen, ca 1 km, ner över en liten bro. Direkt på höger sida ligger sedan ett vitt kapell, och sedan en grön stor byggnad med veranda. Det är Broby skola.

Hoppas att detta inte blev allt förvirrande och att ni kan hitta till oss 🙂

Hoppas vi ses! / Ida

karta Broby skola