Tänkte berätta lite om vad vi har att erbjuda hos Idas Café.

Jag bakar alla kakor, bröd och bullar själv. Alla kakor kanske inte blir exakt lika, men då är det ju inte hembakat? Försöker se till att de flesta ingredienser är lokalproducerade och svenska, i den mån det är möjligt. Gillar att ha många olika sorters kakor, så det kan vara helt olika kakor från dag till dag.
Jag har precis börjat göra lite enklare smörgåsar, och planerar är även att ha bärpajer och kladdkakor vid speciella tillfällen.
Fairtrade kaffe, saft, festis, te.

I gårdsbutiken finns Honung, närproducerad från mina föräldrars gård, Broby Honung.

Det finns även karameller i strut från Polkapojkarna i Gränna.

Caféet kommer även att hålla öppet lite under höst, samt under jul. Och givetvis om kunden önskar.

Vill man hyra vår lokal, för mindre dop, begravningar, bröllop, föreningar och kursverksamhet, så ta kontakt med oss. Vi kan finnas där med service om så önskas, samt bistå med smörgås, kaffe och kaka efter överenskommelse.
Alternativt att ni sköter er själva.
Önskas mat kan man ta det via catering. Då kan vi hjälpa till med servering, och annat praktiskt.

Välkomna med frågor om mer information, priser, eller annat till: idascafe@outlook.com / 070-5452018.

/ Ida