Hej!

Igår tog vi ner ett par fönster i köket för att kitta om samt måla. För att få loss det gamla kittet, som satt ganska hårt, kom vi på att det kanske lossnar bra med speedheatern. Och kittet det lossnade väldigt bra, det gjorde det. Men rutan sprack på varje ställe där speedheatern hade stått. Och den stod aldrig någon längre stund. Vi vaktade hela tiden. Men dessa gamla rutor klarade tydligen inte värmen. Det vet vi nu till nästa gång. Och vi vill även göra andra uppmärksamma på det vi fick erfara. Var försiktiga om ni vill värma bort kittet. Kanske går det bättre med värmepistol? Vet inte, vågar inget lova, då vi själva inte testat.
För vår del blir det att få tag i ny ruta. Men det löser sig nog.
Idag har vi fullt upp som vanligt med fortsatt renovering, samt montering av kök!
Ha det fint allihop, vi hörs! 🙂

// Ida &
Erik

image