Hejsan!

Hoppas allt är bra med er där ute i stugorna? Har det nya året börjat bra?
Vi har haft en underbar jul och nyår, och det har varit sköt att vara lite ledig från renoveringen.

Men nu i Januari har vi börjat greja ordentligt med renoveringen igen. Det var ju väldigt milt i December, och det regnade väldigt mycket. Så vi har haft lite problem med en del vatten som runnit in i källaren på skolan. Vi har fått pumpa ur vatten gång på gång. Och vi har gjutit på väggarna, och även hackat ett hål i golvet för att kunna sänka ner en pump där i. Vi har även köpt en avfuktare som ska försöka hålla fukten under schack där nere. Det kommer även stå en frostvakt så att det inte blir minusgrader där.
Eriks bror har byggt en trapp ner till källaren så vi ska slippa använda stege. Jätte bra, nu ska den monteras bara!

Det som står näst på att göra listan är väl trappen upp till andra våning. Om inget annat oförutsett inträffar…

Förra söndagen var Broby Byalag på plats och vi dansade ut granen som stått på framsidan av skolan. Mycket trevligt, och vi grillade korv och fikade lite.

Kommer ett nytt inlägg strax om vad vi grejat med i helgen som varit.

Ha det fint!

// Ida & Erik