Hej alla bloggläsare!

Vet ju att en del av er är riktigt trogna läsare, och kollar våran blogg så gott som varje dag. Det tycker vi är jätte kul, men det sista har det varit så mycket att göra. Därför har bloggen blivit lite ”stillastående”. Desto mer har det hänt nere vid Broby skola ska det tilläggas! Så inget ont, som inte för lite gott med sig!

vad vi jobbat/jobbar med:
Vi har ju gjort färdigt bjälklagret, vi har isolerat färdigt- ett riktigt skit jobb!
Sen har vi snyggat till i trädgården riktigt ordentligt. La de sista stenarna vi hade kvar, i muren. Sen har vi fyllt på med jord vid muren. Vi har kört bort askan från eldhögen, samt fyllt ut en del hålor med jord. Vi har köpt buskar, som vi planterat, och nya blommor. Börjar likna en riktig trädgård nu!
Inne i skolsalen har även det nya golvet börjat läggas, och man kan inte annat säga, än att det blir himla fint!
Vi har även börjat gipsa inne i hörnrummet invid kakelugnsrummet. Och ja, det är riktigt kul att vara där och greja nu.
Skrapningen på verandan har även tagit fart på riktigt nu, men det lär ta sin lilla tid innan det är klart.

Tänkte lägga upp lite diverse bilder också, några kan vara från slutet av Maj och resten är från Juni.

Ni får gå in under fliken drömmar och planer, och läsa om Idas Café.

Ha det fint, och hoppas vi ses i sommar?

// Ida & Erik