Hej!

Nu är det bara en vecka kvar tills vi ska ha vårat advenstfirande i skolan. Och förberedelserna pågår för fullt, inte en ledig stund för oss fram tills dess. Men det börjar ta lite granna på städningen av skolan i alla fall. Och hallen, den börjar bli riktigt fin. Erik har satt upp lampor i taket där, som vi hittat i förråd och som han gjort i ordning. Jätte fint blev det, passar verkligen i huset, med gammal stil.  Julstämmningen är ju på topp nu efter helgen efter som att det kommit så mycket snö här i Broby. Och vi har även fått upp några adventsljusstakar och en stjärna i fönstren. Jätte mysigt är det, ser riktigt hemtrevligt ut! Hoppas innerligt att snön ligger kvar nu till helgen och vårat advenstfirande.

Annars så pysslas det en del inför helgen, och förberedelserna inför ”karansbinderiet” har börjat med att inhandla diverse tillbehör. Som tur var hade Ida plockat in tallkottar redan. Hade varit betydligt krångligare att göra det nu när det kommit ca 60 cm snö. Så i veckan blir det kransbinderi för hela slanten. Sen ska det även tillverkas lite godis och fixas. Sen till helgen blir det till att ställa allt färigt och även pynta och sånt. Ska bli kul och vi ser mycket fram emot detta. Hoppas nu även att det kommer lite folk och besöker oss nu på Söndag.

 

Ja men det var nog allt vi hade att berätta för denna gången. Mer uppdatering kommer så fort vi hinner med det!

Lägger även upp lite nya vintriga bilder (om allt funkar som vi vill…)

Ha det fint allihop, och hoppas vi ses på söndag?

// Ida & Erik