Vi har hittat diverse olika saker och ting under tiden vi renoverat Broby skola. Två av våra lite mer speciella fynd är dessa två ringar. Historien om hur vi hittade dem är ganska speciella. Märkligast är att båda ringarna hittades inom loppet av en vecka. Av en slump. Vi visste ju inte att de existerade, så vi gick ju inte direkt runt och letade efter dem.
Ena ringen hittades på vinden, knuten i ett bomullssnöre i en spik i en bjälke i taket. Den andra ringen hittades ute i trädgården en vecka senare, och jag kunde inte tro mina ögon att vi hittat en ring till? Trodde jag gick förbi en gammal kapsyl i jorden, men vid närmare titt visade det sig vara en till ring. Vi vet inte i vad för material som ringarna är tillverkade i. Vi vet inte vem dem har tillhört, eller historien kring varför de hamnat där de hamnat.

Hade varit kul att veta, men det lär nog fortsätta vara ett mysterium!

/Ida

image