Hejsan!

Här kommer lite uppdatering om vad som händer vid Broby Skola för tillfället.
Vi har hämtat hem stenar, några ska användas till muren, så att den blir klar någon gång. Och några ska användas till grunden för den nya verandan på baksidan.

Denna helgen som var hade vi lånat hem grävmaskin så att vi kunde gräva ner avloppsrör samt dagvattenledningar.
Vi grävde ner avloppsrören som en förberedelse för att koppla på det kommunala avloppssystemet. Vi drog fram det en bit i trädgården, så det inte blir så långt att gräva sen, när vi väl ska koppla på.
Sen har vi även grävt för dagvatten. Men där har vi inte lagt ner någon slang än. Där emot har vi grävt en stor grop som vi lagt en massa sten och grus i dit dagvattnet ska rinna. En så kallad stenkista. Tyvärr glömde vi kameran igår, söndag. Så korten är från i Lördags.

Vi hade ju fått ganska fint i trädgården, men ska säga nu att det ser ut som en krigszon. Då halva baksidan är uppgrävd. Men det kommer bli riktigt bra i slutändan sen.

// Ida