Hej!

Nu är det dax för lite ny uppdatering och lite nya bilder.
Vi har jobbat en del nere i skolan i helgen. Närmre bestämt igår. Vi hade hjälp utav Idas bror med flickvän. Det går ju så mycket lättare när man är några fler.
Igår började vi med att riva upp scenen i skolsalen. Vi började där för att vi ska sätta in en ny dörr i skolsalen, som ska gå ut på en ny veranda som ska byggas på baksidan. Liknande den som är på framsidan. När vi började riva loss golvplankorna hittade vi, vitt ludd. Alltid kul. Men vi har ju ändå bestämt att allt golv i skolsalen ska rivas upp och bytas ut, då det är dåligt och har sjunkt ihop på mitten.
Vi måste ta reda på om vi måste ha bygglov för att göra en ny dörr, i och med att huset ligger så nära Kapellet i Broby. Men vi ska ju inte förstöra huset. Utan det som blir på baksidan ska vara en liknande veranda, den som är på framsidan. Allt i gammal stil. Det är så vi tänkt i alla fall.

Någon läsare som undrar något? då är det bara att skriva en kommentar, så försöker vi att besvara den så fort vi kan.

Uppdatering kommer snart igen.

Ha det fint!

// Ida & Erik